Glade og tilfredse kunder
4/5

Regler for byggepladstavler

I den nye installationsbekendtgørelse er denne mulighed ikke nævnt, og standarden beskriver det heller ikke. Derfor er det altså ikke længere lovligt at bruge skiltet på de stikkontakter eller forlængerled, der videresløjfes på en bygge- eller nedrivningsplads.

Dette skilt på dine byggepladstavler blev ulovligt med indførelsen af HD60364.

I den Installationsbekendtgørelsen og HD60364 er det ikke nævnt som en mulighed, at skilte en byggestrømstavle på denne måde. Derfor er det altså ikke længere lovligt at bruge skiltet på de stikkontakter eller forlængerled, der videresløjfes på en bygge- eller nedrivningsplads.

Regler for byggepladstavler findes i -HD 60364 Bind 2 – særområder, del 7-704.

Hvad er kravet?

Fra og med 1. juli 2017 har reglerne været at:

  • Alle strømkredse til og med 32A skal beskyttes med 30mA RCD type: A
  • Alle strømkredse over 32A skal beskyttes med højst 500mA RCD type: A

Yderligere regler for eftersyn af byggepladstavler

Husk! Det gælder desuden at:
§ 60Bibeholdes en midlertidig elektrisk installation i mere end tre måneder, skal installationen hver tredje måned efterses af en autoriseret elinstallatørvirksomhed.
Stk. 2. Ejeren eller brugeren af den midlertidige elektriske installation er ansvarlig for, at eftersynet foretages, og at installationen fjernes efter benyttelsen.

Din byggepladstavle skal altså efterses hver 3. måned.

Kilder: HD/EN 60364-7-704 og BEK 1082 af 12/07/2016

Har du brug for mere viden og installationer på byggepladser og andre midlertidige installationer, kan vi tilpasse et kursus til din virksomhed.

Del denne artikel
Søg efter artikel

Relaterede artikler

Indkøbskurv

Luk

Tak for din forespørgsel

Du vil modtage et tilbud fra os så snart vi har behandlet din forespørgsel.

Vi sidder klar til at hjælpe 🙂

Skriv til os her og vi besvarer din henvendelse hurtigst muligt.

Så snart du sender os din besked accepterer du samtidig vores persondatapolitik
Har du spørgsmål?
Skriv til os her